A beinjekciózható és felszívódó pacemaker sokak életét megváltoztatná
Egyszerűen befecskendezhető, majd néhány nap után feloldódó és a szervezetből gond nélkül távozó szívritmus-szabályozót (pacemakert) fejlesztettek svéd kutatók.
Egyszerűen befecskendezhető, majd néhány nap után feloldódó és a szervezetből gond nélkül távozó szívritmus-szabályozót (pacemakert) fejlesztettek svéd kutatók.
A nagyon súlyos kérdést Tony Marson brit neurológus tette fel a valproát (nátrium-valproát, valproinsav) körüli fejlemények kapcsán.
Segít azoknak, akik otthon segíteni szeretnének. Az apoljotthon.hu weboldalon magyar nyelvű, közérthető videókkal, listákkal, tanácsokkal segíti a laikusokat az otthonápolásban.
Átalakították az orvosi képalkotást a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói: egy felragasztott tapasz adhat képet a belső szervek állapotáról, például a húgyhólyagéról. Az innovációt személyes okok indították el.
Több mint 40 ezer beteget vontak be brit kutatók abba a vizsgálatba, amelyben azt akarták kideríteni, milyen hatással van a mesterséges intelligencia a szív-CT eredményének elemzésére. Mint kiderült, a technológia hozzásegítheti az orvosokat a korábban elképzelhetetlenül korai előrejelzésbe.
A Nature Communications című tudományos folyóiratban publikálták a magyar kutatók azt az általuk fejlesztett módszert, amelynek segítségével élő szövetekben, valós időben mutatható ki a központi jelentőségű leukotrién B4 gyulladást szabályozó molekula.
Amerikai kutatóknak sikerült olyan biomarkereket találniuk a vérben, amelyek egyértelműen kimutatják, ha valaki a hosszú Covidtól szenved.
Lehet, hogy a kurkumában található természetes vegyület ugyanolyan jó az emésztési zavarok kezelésére, mint az omeprazoltartalmú gyógyszerek? Ennek a nyomába eredtek thaiföldi kutatók, tudván, hogy Délkelet-Ázsiában a kurkumát már régóta használják gyógyászati szerként, a többi között emésztési zavarokra.
A szívelégtelenség a felnőtt népesség két százalékánál jelentkezik, ennek megfelelően világszerte hozzávetőlegesen 64 millió, az Európai Unióban 15 millió, hazánkban pedig 200 ezer embert érint. Ugyanakkor a betegség közel sem annyira közismert, mint más hasonlóan halálos kórképek. Pedig egy nemrég közzétett nemzetközi tanulmány szerint több mint 10 százalék a szívelégtelenségben szenvedők egyéves halálozási aránya – veszélyesebb, mint néhány gyakoribb ráktípus. De vajon mit jelent pontosan, ha valaki szívelégtelenségben szenved, mik a tünetei, hogyan diagnosztizálható, létezik rá modern terápia?
Az ELTE kémikusai a fehérjék normális és kóros téralkatának vizsgálata közben felfedezték, hogy az amiloidok nemcsak a neurodegeneratív betegségek kialakulásánál vannak jelen, hanem jótékony folyamatokban is részt vesznek, például a vércukorszint egyensúlyának szabályozásában. Perczel András kutatócsoportjának felfedezése segítségével sikerült megérteni, hogy a hormonfehérjék egyedi térszerkezeti és raktározási tulajdonságaikat váltogatva hogyan szabályozzák szervezetünk egészének folyamatait.
Ígéretes eredményeket produkált az első vizsgálatok során a CPACC nevű, új elhízásgátló készítmény egereken, melyeket magas zsír- és cukortartalmú étrenden tartottak hosszú ideig.
Egy 64 éves ohiói férfinek néhány hét alatt nagyon furcsa elváltozás történt a nyelvén. A kép megtekintését csak olyanoknak ajánljuk, akik éppen nem esznek.
A jelenleg használt orvosi lemezek helyett a jövőben 3D-nyomtatással készülő térdlemezeket kaphatnak a betegek – feltéve, hogy minden kísérleti műtét jól sikerül. Aki már átesett a beavatkozáson, pozitív fejlődésről számolt be.
Már évekkel a tünetek megjelenése előtt kimutatható lehet a rengeteg embert érintő Parkinson-kór, köszönhetően az okosóráknak és a mesterséges intelligenciának – derül ki egy új tanulmányból.
Az ELKH Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) kutatóinak legújabb felfedezése szerint egy evolúciósan ősinek tekintett agytörzsi idegsejtcsoport is szükséges a negatív emlékek raktározásához és előhívásához.
Nem ritka, hogy mesterségesintelligencia-alapú „segítőkkel”, chatbotokkal vesszük fel a kapcsolatot, mielőtt a hús-vér emberekhez kerülnénk a problémánkkal.
Több betegség diagnosztizálásában is segíthet a George Washington Egyetem kutatóinak új fejlesztése, egy olyan kapszula, ami képes a gyomorban felvételeket készíteni, és mágnes, valamint joystick segítségével távirányítani is lehet.
A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (PTE KK) Neurológiai Klinikáján már távolról is elvégezhető a Parkinson-kór kezelésében kulcsfontosságú agyi stimuláció programozása, amivel az intézmény szerint több ezer beteg életét könnyítik meg. Az új eljárásokra nagy szükség is van, miután a rettegett betegség világszerte rohamosan terjed, több szakértő már „Parkinson pandémiáról” beszél.
Az amerikai Yale Egyetem kutatói szerint az ozimertinib nevű hatóanyagot tartalmazó gyógyszer jelentősen növeli a leggyakoribb típusú tüdőrákos betegek túlélési esélyeit, ha már átestek a műtéten.
Egy amerikai kutatás eredménye szerint egy új terápiával jelentősen csökkenthető, vagy akár le is állítható a myeloma multiplex nevű betegség fejlődése azoknál is, akiknek más kezelés nem vált be.